Učenci zadnje triade so v sredo, 19. 4. 2023, obiskali Muzej premogovništva v Velenju. Bilo je prav posebno doživetje, ko smo se obiskovalci odpeljali v podzemlje z dvigalom, s katerim so se nekoč vozili rudarji. Ogledali smo si del premogovnika, ki je urejen v muzej. Vodič nas je vodil po rovih in izvedeli smo, kako so nekoč kopali premog, v kakšnih pogojih so delali in katere nevarnosti so ogrožale rudarje. Ob koncu obiska nas je v novejšem delu muzeja premogovnika vodič seznanil s potekom pridobivanja premoga v današnjem času. Veliko smo izvedeli o razvoju premogovništva v Sloveniji, o vrstah in kvaliteti premoga, si ogledali garderobo rudarjev, črno in belo kopalnico ter pravo knapovsko stanovanje. Seznanili smo se tudi z bivalnimi pogoji rudarjev in njihovih družin. Predstavljeni so bili tudi ekološki problemi Šaleške doline. Izjemno smo bili presenečeni nad dejstvom, da so vsa tri jezera, ki so v okolici Velenja, nastala zaradi podzemnega izkopavanja premoga oziroma zaradi premogovniških ugreznin.
(Skupno 65 obiskov, današnjih obiskov 1)